[oberlist] Fwd: Koridor | Corridor | 25.9. 2015 | tranzit.sk, Beskydská 12, Bratislava

vladimir us vladimir at oberliht.org.md
Tue Sep 22 08:49:57 CEST 2015


Begin forwarded message:

> From: michal moravcik <moravcikmichal at hotmail.com>
> Subject: Koridor | Corridor | 25.9. 2015 | tranzit.sk, Beskydská 12, Bratislava
> Date: September 22, 2015 at 2:01:36 AM GMT+2
> 
> Srdečne Vás pozývame na výstavu | You are cordially invited to the opening of the exhibition
> 
> Koridor | Corridor
> Tomáš Džadoň & Michal Moravčík, Dominik Lang, Gio Sumbadze
> Kurátorka | Curated by: Lýdia Pribišová
>  
> 
> 
> Otvorenie | Opening: 25.9. 2015 o | at 18.00 | 6.00 p.m.
> 
> Miesto | Venue: tranzit.sk, Beskydská 12, 81105 Bratislava
> Trvanie výstavy | Exhibition dates: 25.9. - 21.11. 2015
> Otvorené | Open: streda – sobota, 14:00 – 19:00 | Wednesday – Saturday, 2 – 7 PM
>  
> For English please scroll down
> 
> Rozpustný“ koncept architektúry, v ktorom sociálne a priestorové aspekty prevažujú nad stavebnými konštrukciami. Koridor, ktorý je jednotiacim motívom výstavy, architektonickým prvkom, predstavuje pojmy ako spojenie, prechod, ne-priestor /Marc Auge/, neistota a dočasnosť. Umelci Tomáš Džadoň & Michal Moravčík, Dominik Lang a Gio Sumbadze vytvorili nové projekty, vyplývajúce zo svojich miestnych podmienok, z ich kultúrneho a politického hľadiska, ako aj zo skúsenosti s architektúrou / priestorom / sociálnymi vzťahmi.
> Koridor mení priestorové a sociálne vzťahy formou pohybu. Vznikol, aby viedol konkrétnym smerom a uľahčoval presun. V Európe označoval pojem Corridore najprv osobu, ktorá beží a odovzdáva správy. V taliančine aj dnes slovo correre znamená bežať. Na jednom svojom konci ponúka jednu realitu a na druhom konci inú. V 18. storočí sa koridor stáva základným architektonickým prvkom, ktorý sa využíva na usporiadanie priestorových a sociálnych vzťahov. V moderne našiel svoju apoteózu (ústavy, väznice, sociálne bývanie). Od Prvej svetovej vojny sa koridor stáva kľúčovou metaforou pre plánovanie na regionálnej škále: máme tu ekonomické koridory, biokoridory, železničné koridory. Tieto koridory fungujú ako metonýmie. V umeleckom prístupe sa objavuje zaujímavý prístup: nearchitektonické objekty sa označujú architektonickým spôsobom. V 20. storočí, v konfrontácii s imperatívom otvoreného priestoru a asociáciami myšlienok transparentnosti a toku sa koridor považuje za antimodernistický nástroj, ktorý podporuje budovy usporiadané do buniek, utláčajúce vo vzťahu k užívateľom. 
> 
> Výskum Michala Moravčíka a Tomáša Džadoňa je založený na analýze funkcie/významu autobusovej zastávky na Patrónke /Bratislava/, ktorú charakterizuje výnimočná neskorá modernistická architektúra. Cesta, na ktorej sa Patrónka nachádza je významným dopravným koridorom a frekventovaným uzlovým sociálnym bodom, kde ľudia prestupujú z jedného spoja na iný. Dvojica Džadoň & Moravčík, ktorá sa pôvodne od začiatku výskumu zaoberala Patrónkou, postupne zistila, že inžinier Rymarenko je i nadšený bábkoherec, iniciátor fungovania bábkového divadla v Bratislave. Tento fakt vzali do úvahy a dvojica umelcov začala nahliadať na zástavku na Patrónke ako na scénu pre bábkové divadlo a na cestujúcich ako na marionety. 
> Autori vytvorili situácie, krátke typologické výjavy odohrávajúce sa v makete – modeli zástavky na Patrónke, ktorých protagonistami sú cestujúci, reprezentovaní Rymarenkovými bábkami. Typológia bábok bola podmienená zbierkou Ing. Rymarenka. Jeho syn ako pokračovateľ tradície rodinného bábkového divadla hru o zástavke Patrónka naštudoval a zrealizoval.
> 
> Dominik Lang reagoval na dispozíciu priestorov tranzit.sk. Pokračuje tu vo svojom dlhodobom výskume, v ktorom prepája svoj záujem o priestorové inštalácie obnažujúce inštitucionálny rámec a limity pohybu v ňom. Langov projekt pracuje naviac i s figurálnym motívom, ako námetom tradičného sochárstva, ako protagonistom performance a podobne. Inštalácia využíva iba malú časť miestnosti, zvyšok miestnosti ponecháva "vystavený". Inštalácia tak podčiarkuje tektoniku budovy. Ide chodbu zo steny z políc, ktoré nechávajú priehľad do prechodnej miestnosti, ale neumožňujú vstup do nej, pracujúc s dualitou prítomnosti a absencie. Police fungujú nielen ako raster, design sám pre seba, ale aj ako štruktúra pre predmety, zastupujúce figuratívnu zložku diela. Sú v nich úhľadne uložené časti oblečenia, zložené prázdne škrupiny, predstavujúce kordón tiel, okolo ktorých prítomnosti/neprítomnosti prechádzame medzi miestnosťami. Lang akcentuje tranzitnú povahu medzi miestnosťami. Jeho inštalácia je chrbticou výstavy, ideovým premostením medzi projektom Džadoňa a Moravčíka, ktorý použitím bábok navodzuje okrem iného i pripomienku detstva a kresbami konštrukcií gruzínskych rodinných domov s komínmi uprostred a imaginárnymi mapami miest Sumbadzeho. Motív premostenia, priestorového vákua medzi „predtým“ a „potom“ nie náhodou pripomína aktuálny tranzitný stav tisícov reálnych tiel na ceste Európou. 
> 
> Gio Sumbadze skúma tradičné gruzínske komínové konštrukcie na základe technických výkresov svojho starého otca, ktorý bol architektom. V Gruzínsku existuje špecifický systém komínových konštrukcií, ktorý sa umiestňuje buď v strede budovy a slúži zároveň ako okno aj komín. Ako koridor spája intímne priestory domu s oblohou a zvyškom sveta. Je symbolom domu zvnútra. Sumbadze vníma komínovú konštrukciu ako ambivalentný prvok, na jednej strane je domov a rodina a na druhej obeť množstva stromov za naše teplo. 
> Na výstave prezentuje tieto nájdené kresby komínových konštrukcií, ako aj svoje vlastné kresby – plány miest, ktoré umelec nazval „mapy miest nikde“. Ide o určité univerzálne štruktúry, podobné napríklad listom. Sumbadze uvažuje o architektúre ako o napoly vedomom generatívnom procese, podobnom procese akým rastie list. V istom zmysle vytvára Sumbadze spojenie architektúry zvnútra a zvonku. Architektúra nezahŕňa iba stavby a urbanizmus, patrí do nej aj uvažovanie o nich. Architektúra je vzorcom pre vzťahy. 
> 
> /////////////////////////
>  
> Dissolving architecture - a concept that favours social and spatial relationships over built constructions. The corridor, the exhibition’s unifying motif, an architectural element, stands for notions such as connection, transition, non-space /Marc Auge/, precariousness and temporariness. The artists, Tomáš Džadoň & Michal Moravčík, Dominik Lang and Gio Sumbadze, were invited to develop new projects, to relate to the local conditions from their different cultural and political positions and experience with architecture / space / social relationships. In the discussions with the artists it became clear that the idea of the corridor is the unifying element in their projects and approach. 
> 
> Corridor changes spatial and social relationships through movement, it was invented to lead in a concrete direction and to facilitate speed. In Europe, Corridore meant first a person who runs to transfer messages. Also today, correre means in Italian to run. It offers one reality at its beginning and the other at its end. By the 18th century, the corridor becomes a fundamental element of architecture utilized for changing spatial and social relationships. It found its apotheosis in modernity (asylums, prisons, social housing). From the First World War onwards, the corridor becomes a crucial metaphor for planning on a regional scale: there are now migrant corridors, economic corridors, wildlife corridors, railway corridors. These corridors work as metonymies. There is an interesting phenomenon in artistic approach: non-architectural entities are denominated in an architectural way. In the 20th century, confronted by the imperative of open space and the associations of the ideas of transparency and flow, the corridor is deemed an antimodernist tool that encourages cellular, inhibited buildings and behavior. 
> 
> The research of Michal Moravčík and Tomáš Džadoň is based on analysis of the function/significance of the bus stop at Patrónka /Bratislava/ characterized by an unusual example of late modernist architecture. The road on which Patrónka is situated is an important traffic corridor and important nodal social point where people change buses.  The artist duo of Džadoň & Moravčík, who dealt with Patrónka since the beginning of their research, later found out that engineer Rymarenko was also an enthusiastic puppet actor and initiator of the puppet theatre in Bratislava. They took this fact into account and started to view the Patrónka bus stop as a puppet theatre scene, the passengers being its marionettes.
> The artists created situations, short typological scenes unfolding on the scale model of the Patrónka stop, which is occupied by the passengers represented by Rymarenko’s puppets. The puppet typology was made according to the collection of the engineer Rymarenko, his son, who as the successor of the family puppet theatre tradition has studied and implemented the play inspired by the Patrónka bus stop.
> 
> Dominik Lang reacted to the spatial arrangement of tranzit.sk. Here, he continues his long-term research, interconnecting his interest in spatial installations, stripping down the institutional framework and its limitations to movement. Moreover, Lang’s project works with the figural motif as the topic of traditional sculpture or the performance protagonist, and so on. His installation only uses a small part of the room, the rest remains “exposed”. Thus, the installation underlines the building’s tectonics. It is a corridor made of a shelf partition leaving a view to the transitional room but not enabling entry, working with the duality of presence and absence. The shelves work not only as a raster, a design in its own right, but also as a structure for objects representing the figurative component of the work. They contain neatly folded articles of clothing, compound empty shells representing a cordon of bodies around the presence/absence of which we are walking through the rooms. Lang accentuates the transitional nature between the rooms. His installation is the backbone of the exhibition, an ideological bridge between the projects of Džadoň and Moravčík who, among other things, also commemorate childhood by using the puppets and Sumbadze’s structural drawings of Georgian family houses with chimney in the centre and imaginary city maps. It is not by chance that the motif of bridge, space vacuum between “before” and “after” reminds us of the current transitional status of thousands of actual bodies on their journey through Europe.
> 
> Gio Sumbadze investigates traditional Georgian chimney constructions based on technical drawings of his grandfather – an architect. These particular drawings were found by the artist in the house of the family Kirkesalishvili in the Georgian city of Akhaltsikhe. In Georgia, there is a particular system of chimney construction, which is located in the centre of the building and serves as a window and chimney at the same time. As a corridor, it connects the intimate space of the house with the sky and the rest of the world. It is a symbol of the house from inside. For Sumbadze, the chimney construction is an ambivalent element, on the one hand the home and family and on the other hand, the sacrifice of lots of trees for our warmth. 
> 
> In the show, he presents these found drawings of chimney constructions, as well as his own drawings – plans of the cities, called by the artist "maps of nowhere". He is concerned with universal structures, similar to the structure of the leaves for example. Sumbadze reflects on architecture as a semiconscious generative process, similar to the growing process of the leaf. In this way, Sumbadze creates an architectural connection from inside and outside. Architecture is not only the building and urbanism; it is also thinking about it, it is a pattern of relationships.
> 
> //////////////////////////
> 
> Počas výstavy sa budú konať 4 predstavenia hry 
> Prestupovanie/čakanie strednej nižšej triedy. Patrónka, alkoholosubsonické signály miesta.
> Hru podľa scenára Tomáša Džadoňa a Michala Moravčíka naštudovalo Tradičné rodinné bábkové divadlo IRYSON v zložení Ing. Igor Rymarenko, Igor Rymarenko mladší, Tomáš Michalec a Mária Schlosserová.
>  
> Hra je v slovenčine.
>  
> //////////////////////////
>  
> During the exhibition 4 performances of the puppet show titled:
> Changing/ Waiting of the Lower Middle Class. Patrónka, alcohol-subsonic signals of the place will take place.
> The play is staged by the IRYSON Family Puppet Theater, composed of Ing. Igor Rymarenko, Igor Rymarenko junior, Tomáš Michalec and Mária Schlosserová, based on the screenplay by Tomáš Džadoň and Michal Moravčík.
>  
> The performances are in Slovak language.
>  
> Termíny predstavení / Performance dates
> 25.9. o/at 19:00 / 7 p.m.
> 10.10. o/at 18:00 / 6 p.m.
> 17.10. o/at 14:30 /2.30 p.m.
> 14.11. o/at  14:30 /2.30 p.m.
>  
>  
>           
-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: </pipermail/oberlist/attachments/20150922/a037cd2a/attachment-0001.html>
-------------- next part --------------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: image002.jpg
Type: image/jpg
Size: 16534 bytes
Desc: not available
URL: </pipermail/oberlist/attachments/20150922/a037cd2a/attachment-0005.jpg>
-------------- next part --------------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: image006.jpg
Type: image/jpg
Size: 1153 bytes
Desc: not available
URL: </pipermail/oberlist/attachments/20150922/a037cd2a/attachment-0006.jpg>
-------------- next part --------------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: image007.jpg
Type: image/jpg
Size: 3436 bytes
Desc: not available
URL: </pipermail/oberlist/attachments/20150922/a037cd2a/attachment-0007.jpg>
-------------- next part --------------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: image008.jpg
Type: image/jpg
Size: 2013 bytes
Desc: not available
URL: </pipermail/oberlist/attachments/20150922/a037cd2a/attachment-0008.jpg>
-------------- next part --------------
A non-text attachment was scrubbed...
Name: image009.jpg
Type: image/jpg
Size: 1520 bytes
Desc: not available
URL: </pipermail/oberlist/attachments/20150922/a037cd2a/attachment-0009.jpg>


More information about the oberlist mailing list